Nohutlu Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Nohutlu Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Nohutlu yoğurt çorbası; gerek isim olarak gerek yaygın olarak pek bilinmese de son derece basit ve bir o kadar da lezzetli bir tariftir. Çok bilinmemesinin başlıca sebebi olarak; diğer çorba tariflerinin klasikleşmiş bir hal alması ve nohutlu yoğurt çorbası gibi özel çeşitlerin yayılmasına fırsat tanımamış olması gösterilebilir. Nadir bir tarif olmasına rağmen; nohutlu yoğurt çorbasının hazırlanışında diğer çorba tariflerinde hiçbir farklı yön yoktur. Yani; en azından bir kez çorba yapmış olan herkes rahatça nohutlu yoğurt çorbası hazırlayabilecektir. Yazının devamında da bu özel tarifi ilk defa deneyecek olanlara bir yardım olması adına; nohutlu yoğurt çorbası için gerekli malzemeler ve adım adım tarifin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin:

Nohutlu yoğurt çorbası için gerekli malzemeler
 • 2 çay bardağı yoğurt
 • 4 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2 çay bardağı haşlanmış nohut
 • Bir tutam tuz
 • 1 çay kaşığı nane
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 adet yumurta
 • 1 çay kaşığı kırmızı biber
Nohutlu yoğurt çorbası tarifi nasıl yapılır?
 • Malzemeler temin edildikten sonra nohutlu yoğurt çorbası tarifine başlanabilir. Her çorba tarifinde olduğu gibi nohutlu yoğurt çorbasında da ilk olarak bir karışım hazırlanacak, daha sonra bu karışım bir tencerede kaynatılacak ve soslarıyla beraber çorba elde edilecektir. Fakat bu basit adımları uygulamadan önce; bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin nohutlu yoğurt çorbası için uygun hale sokulması gereklidir. Öncelikle; nohutlar hala haşlanmamışsa henüz bu aşamadayken mutlaka haşlanmalıdır. İleriki adımlarda nohutların haşlanması için beklemek; nohutlu yoğurt çorbasının tadını etkileyebilir. Bunun dışında tüm malzemeler oldukları gibi kullanılacaktır. Fakat; karışım hazırlamak üzere uygun bir kap ile yoğurtlu nohut çorbasını hazırlamak üzere bir tencerenin ve sos hazırlamak üzere küçük bir tavanın da şimdiden hazır edilmesinde fayda vardır.
 • Yukarıdaki hazırlıklar tamamlandıktan sonra nohutlu yoğurt çorbasının ilk adımı gerçekleştirilir. Bunun için; karıştırma yapmak üzere ayrılan kabın içerisine 2 çay bardağı yoğurt dökülür. Hemen ardından 1 adet yumurta da bu kabın içine dökülür ve bir süre kaşık, vs. Gereç yardımıyla karıştırılır. Yoğurt ve yumurta 1-2 dakika kadar karıştırıldıktan sonra ise; 2 yemek kaşığı un da bu kabın içinde dökülür ve karıştırma işlemine devam edilir. Burada; eğer kaşık, çırpı, vs. Gereç ile el yordamıyla karıştırma yapılıyorsa yeterince sabırlı ve özenli davranılmalıdır. Çünkü bu karışım; nohutlu yoğurt çorbasının en önemli kısmı olduğu için, malzemelerin birbirine iyice yedirilmesi çok önemlidir. Eğer el yordamıyla karıştırma sırasında yeterli özen gösterme imkânı yoksa; bir mikser de kullanılabilir. İlk adımın süresini epey kısaltacaktır.
 • Püf noktalara dikkat ederek karışımın hazırlanması tamamlandıktan sonra; bu nohutlu yoğurt çorbası karışımı, hazırlık aşamasında temin edilen tencereye alınır. 4 su bardağı su ve 2 çay bardağı haşlanmış nohut ve yeterli miktarda tuz da ardından tencereye dökülür ve ocak kısık ateşe ayarlanarak pişirme işlemine başlanır. Burada tipik çorba tarifinde yapılanlar yapılacaktır. Yani; tenceredeki nohutlu yoğurt çorbası yeterince pişinceye ve istenen kıvamı alıncaya dek işleme devam edilecek ve malzemelerin birbirine yeterince sinmesi için arada sırada bir kaşık yardımıyla karıştırma işlemi yapılacaktır.
 • Nohutlu yoğurt çorbasının bu aşaması; çorba pişirme aşaması devam ederken de gerçekleştirilebilir. Çünkü; sadece nohutlu yoğurt çorbaına eklenecek olan sos hazırlanacaktır. Bunun için; ayarlanmış olan küçük tavaya bir yemek kaşığı tereyağı konur ve ocakta ısıtılmak suretiyle eritme işlemine başlanır. Tereyağı sıvılaşıp tavanın tabanına yayılmaya başladığı anda ise; 1 çay kaşığı kırmızı biber de bu tavaya dökülür ve kavurma işlemi yapılır. Kırmızı biberlerin rengi değişinceye ve kokuları dışarı salınıncaya kadar aynı işleme devam edilir. Belirtiler görülür görülmez de sos tavadan alınır ve nohutlu yoğurt çorbasında kullanılmak üzere bekletilir.
 • Süreleri denk getirilirse; nohutlu yoğurt çorbasının pişmesi ve sosunun hazırlanmasına birbirine denk gelecektir. Sonrasında ise; nohutlu yoğurt çorbası servis tabaklarına alınır. Kırmızı biber sosu da her bir tabağa eşit dağılacak şekilde üzerlerinde gezdirilir. Böylece nohutlu yoğurt çorbasının iki temel kısmı birleştirilmiş olur. Son olarak 1 çay kaşığı nane de her bir servis tabağına serpilir ve nohutlu yoğurt çorbası sıcak olarak servis edilir.
 • Nohutlu yoğurt çorbası tarifi tamamlanmıştır, afiyet olsun.

Nohutlu Yoğurt Çorbası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yoğurtlu Yaz Çorbası

Yoğurtlu Yaz Çorbası

Hamurlu Yoğurt Çorbası

Hamurlu Yoğurt Çorbası

Popüler İçerikler

İrmikli Yoğurt Çorbası

İrmikli Yoğurt Çorbası

Yoğurt Yapımı

Yoğurt Yapımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dövmeli Yoğurt Çorbası

Dövmeli Yoğurt Çorbası

Naneli Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tarhanalı Yoğurt Çorbası

Tarhanalı Yoğurt Çorbası

Tavuklu Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tavuklu Yoğurt Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Aş Otlu Yoğurt Çorbası

Aş Otlu Yoğurt Çorbası